روستایی که فرش دستبافت اصفهان در همه خانه های آن روستا پهن می باشد

از شهرهای ایران که به صنعت فرش شهرت دارند می توان به اصفهان که فرش دستباف اصفهان زبان زد خاص و عام است، نایین، کاشان، تبریز، مشهد، کرمان و قم اشاره کرد. در سال 1389 مهارت های سنتی قالی بافی در فارس و کاشان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس بشریت یونسکو به ثبت رسید.

فرش روستایی: فرشی است که در روستاها به صورت ساده و ابتدایی بافته می شود. فرش‌های روستای ایرانی اغلب بدون نقش و نگار بافته می‌شوند. اندازه این فرش ها معمولا کوچک و به صورت نیم و نیم، پشت، پهلو و طاق است. فرش های روستایی زمانی از نظر طرح و ترکیب ویژگی هایی داشتند اما اکنون تحت تاثیر تولیدات بازار یکنواخت شده و در خطر انقراض قرار دارند.

فرش های عشایری: فرش های عشایری و عشایری مانند فرش های روستایی ساده و ابتدایی با نقش هایی الهام گرفته از محیط و زندگی عشایری هستند. قالیچه های عشایری در اندازه های کوچک و نسبتاً خشن موجود است.

حاشیه قالیچه قبیله ای بافت پیچیده ای دارد که اغلب در فواصل زمانی معین به منگوله های پشمی کوتاه متصل می شود. گبه، جل، سفره، نمکدان و پشتی از محصولات فرش عشایری هستند.

نایین یا نایین شهری است در ۱۵۰ کیلومتری مرکز ایران. نایین در مقایسه با مراکز بافندگی باستانی ایران مانند کاشان، اصفهان و یزد نسبتاً جدید در دنیای فرش است.

در اواسط دهه 1330 برخی از خانواده‌های قالی باف نایین به تولید قالی‌هایی با طرح اصفهان پرداختند و پس از مدتی سبک منحصر به فرد خود را توسعه دادند.

طرح های بسیار ظریف و دقیقی به دلیل کیفیت بالای کارگاه های منطقه ایجاد شد. قالی‌های سنتی نایین در ردیف زیباترین قالی‌های ایرانی قرار می‌گیرند و از ویژگی‌های آن طراحی شرقی خاص خود هستند.

رنگ‌های آبی و سفید معمولی، عمدتاً با مدالیون تیره‌تر در مرکز، جلوه‌ای ظریف و ارزشمند دارند.شهر تبریز در شمال غربی ایران در استان آذربایجان واقع شده است.

این شهر قدیمی از ویرانی های متعدد ناشی از زلزله های متعدد و تهاجمات خارجی مانند مغول ها، تامرلان، عثمانی ها و اشغال روسیه جان سالم به در برده است. مردم تبریز به زبان آذری که یکی از گویش های اصلی ترکی است صحبت می کنند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.